Predstavujeme nový dizajn našej web stránky. Beta verzia dostupná TU.

O spoločnosti

Spoločnosť vznikala v skromných podmienkach - dve prenajaté dielne a jedna kancelária. Jej výhodou bol však tím šiestich zakladateľov, ktorí mali dlhoročné skúsenosti v oblasti vývoja a výroby zdravotníckej techniky. Názov spoločnosti je odvodený od ich nosného výrobku ako skratka slov ekologické kompresory - EKOM. „Naše kompresory sú špecifické svojou bezolejovou konštrukciou. Vďaka vhodnej kombinácii materiálov pracujú bez mazania olejom, a potom i vzduch, ktorý z nich vychádza, je čistý a bez olejových pár a zápachov,“ vysvetľuje ich výnimočnosť jeden zo zakladateľov firmy inžinier Vladimír Bátora.

Flash is required!

V roku 1992 vyrobil EKOM svoj prvý kus kompresora. Dnes sa priblížil k produkcii až 14-tisíc kompresorov ročne a po celom svete ich už pracuje takmer 170-tisíc. V súčasnosti sa na ich vývoji a výrobe podieľa kolektív 190 zamestnancov. Firma EKOM sa tak stala významným poskytovateľom pracovných miest v regióne.„Naše podnikateľské aktivity sa prispôsobujú dvom prioritám. Prvou je stabilné zázemie pre našich zamestnancov a ich rodiny, druhou je vyrábať výrobky, ktoré životné prostredie nezaťažujú vedľajšími odpadovými produktmi, práve naopak, svojimi funkčnými vlastnosťami prispievajú k jeho ochrane,“ približuje fungovanie spoločnosti inžinier Bátora. Uplatnenie kompresorov a ich význam v bežnom živote si človek často neuvedomuje. Kompresory vyrábané spoločnosťou EKOM sa využívajú najmä v stomatológii, intenzívnej medicíne a v priemysle. Ich využitie objasňuje jeden zo zakladateľov spoločnosti inžinier Július Ivan: „Sú napríklad zdrojom vzduchu pre umelú ventiláciu pľúc v jednotkách intenzívnej starostlivosti, čím sa stávajú časťou život zachraňujúcich technológií. Ich vzduch poháňa dentálne súpravy, na letiskách zasa pomáhajú pri kontrolách batožiny podporou röntgenových zariadení.“ Milovníci piva ich význam ocenia v pultoch na čapovanie tejto obľúbenej tekutiny, najnovšie sa nachádzajú aj vo výčapných systémoch takzvaných tankových pív. Módni nadšenci možno nevedeli, že stroj na potlač odevov funguje aj vďaka kompresorom.

Široký záber využitia v spojení s kvalitou a bezolejovou technológiou zabezpečuje kompresorom spoločnosti EKOM odbyt na medzinárodnom trhu. Až 99 percent produkcie tejto piešťanskej firmy nájdete v 73 krajinách po celom svete. Od Ázie a Ruskej federácie cez štáty na Blízkom východe až po USA a Európu. Práve preto je firma EKOM známa viac v zahraničí ako doma. Dynamický rast a dôsledné využívanie získaných prostriedkov pre rozvoj firme umožnili, aby sa krátko po vzniku presunula do vlastných priestorov a uvažovala o rozšírení produktového portfólia. V roku 2000 tak vznikla divízia Lisovňa. „Táto sa zameriava na výrobky z tenkých plechov. Dopomohla komplexnosti výroby kompresorov a produkuje rôzne priemyselné skriňové prvky pre telekomunikačné rozvádzače, elektrónové mikroskopy, záložné zdroje pre IT, pre bankové trezory a iné aplikácie,“ vysvetľuje inžinier Bátora. O produkty tejto divízie je záujem v dvadsiatich krajinách predovšetkým západnej Európy, ako sú Holandsko a Nemecko.

Podľa inžiniera Ivana je víziou EKOM-u najmä dlhodobá prosperita firmy: „Jej predpoklad tvorí zameranie na znalosť potrieb stávajúcich i potenciálnych zákazníkov, vyhľadávanie a využívanie šancí, porovnávanie sa s najlepšími, vysoký stupeň inovácie produkcie a angažovanosť každého pracovníka.“

Fotogaléria

Prospekt